Rant jest praktycznym i obowiązkowym elementem do stworzenia tortu o idealnie prostych bokach. Nie tylko ułatwi, ale również przyspieszy dekorację naszego słodkiego arcydzieła. Zatem jak wyjąć tort z rantu? Po jakim czasie wyjąć tort z rantu? Oraz jak wyciągnąć tort z rantu i przy okazji nie poszarpać biszkoptu? W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego!
Wyciąganie tortu z rantu to żadna sztuka!
Istnieje kilka sposobów na wyjęcie z rantu kilku warstw ciasta przełożonych kremem. Przedstawię Wam dwie metody, które są najbardziej popularne i pozwalają na w miarę szybkie pozbycie się obręczy.
Wyjmowanie tortu z rantu – nożem go!
Jak wyjąć tort z rantu bez uszkodzenia?
- Schłodzony tort w rancie postaw na obrotowej paterze.
- Długi i ostry nóż włóż prostopadle między ciasto a ścianę formy, tak by nie zniszczyć dolnego blatu.
- Kręcąc powoli paterą, odkrój delikatnie ciasto od obręczy.
- Odłóż nóż i ostrożnie zsuń rant z tortu. Uważaj, żeby robić to prostopadle do blatu i nie przesunąć górnej warstwy.
Przy zakupie obręczy warto wybrać tę z regulacją. Wtedy łatwiejsze będzie jej zdjęcie z biszkoptu i krem nie będzie rozmazywał się po bokach.
Jeśli używasz rantu bez regulacji, zaopatrz się w podkładkę do tortu o średnicy rantu. Połóż ją na górnym poziomie wypieku i przytrzymując jedną ręką, drugą ściągnij rant. Pamiętaj, że tort wyjmujemy z rantu po co najmniej kilku godzinach chłodzenia. Inaczej ciasto będzie niestabilne i może się rozpaść
Teraz możesz dokończyć dekorowanie swojego dzieła. Gdy będzie gotowe, wybierz dopasowane opakowanie na tort i dostarcz go do klienta.
Sposoby na wyjmowanie tortu z rantu – wesprzyj się folią
Jaki jest najlepszy sposób na wyjęcie tortu z rantu? Właśnie ten!
- Będziesz potrzebowała papier do pieczenia lub folie rantowe, o odpowiedniej wysokości. Możesz ich używać naprzemiennie albo korzystać z tego materiału, z którym Ci się wygodniej pracuje.
- Odetnij odpowiednią długość papieru/ folii, trochę większą niż obwód rantu (minimum 15 cm). Możesz użyć ich na 2 sposoby: wyłóż nimi wnętrze rantu przed umieszczeniem ciasta albo włóż pierwszy blat do formy i owiń go wokół papierem lub folią.
- Przełóż każdy blat kremem i wstaw ciasto umieszczone w obręczy do lodówki. Najlepiej na całą noc, aby dobrze się schłodziło.
- Następnego dnia zdejmij ostrożnie rant i delikatnie odklej folię lub papier. Możesz pomóc sobie suszarką w razie problemu. Używaj jej z wyczuciem, aby nie rozpuścić kremu.
Teraz pozostaje otynkowanie i udekorowanie tortu. Sprawdzony producent opakowań wesprze Cię w wyborze właściwego pudełka do transportu Twojego wypieku na miejsce imprezy.
Co zrobić, jeśli tort się rozpada podczas wyjmowania z rantu?
Jeśli tort się rozpada podczas wyjmowania z rantu, możesz postarać się uratować sytuację:
- Spróbuj go dodatkowo schłodzić przez minimum 30 minut. Zimny tort będzie bardziej stabilny i łatwiejszy do wyjęcia
- Użyj podkładki do tortu, którą umieścisz na górze wypieku i przytrzymasz go podczas wyciągania z rantu.
Pamiętaj, że nawet jeśli tort się rozpadł, wciąż może być smaczny i przyjęty przez gości z otwartymi ramionami. W końcu chodzi przede wszystkim o smak, a nie o idealny wygląd.
Jak uratować tort, który został uszkodzony podczas wyjmowania z rantu?
Jeśli twój tort został uszkodzony podczas wyjmowania z rantu, masz kilka możliwości, aby go ocalić:
- Włóż go na kilkanaście minut do zamrażarki, aby trochę stężał. Dzięki temu łatwiej przeniesiesz go na podkładkę lub paterę
- Jeśli boki biszkoptu zostały uszkodzone, wyrównaj ich powierzchnię za pomocą kremu, używając do tego długiego noża lub szpatułki
- Jeżeli w warstwie kremu zauważysz ubytki, uzupełnij je dodatkową warstwą masy
- Twoje dzieło jest nadal smaczne, ale nie prezentuje się najlepiej? Spróbuj pokryć je dodatkowymi dekoracjami, takimi jak bita śmietana, owoce, czy lukier, aby ukryć ewentualne niedoskonałości
- Twój tort się rozpadł, ale blaty są nadal duże? Postaraj się je delikatnie skleić za pomocą dodatkowego kremu
- W przypadku, gdy tortu nie da się uratować, możesz zrobić z niego pyszny deser, np. trifle – angielski deser składający się z kawałków ciasta biszkoptowego, galaretki, kremu oraz owoców, zwieńczony bitą śmietaną.
Pamiętaj, że wartość estetyczna tortu może być minimalnie uszkodzona, ale smak i jakość ciasta pozostaną niezmienione. Ważne, abyś nie wpadała w panikę i cieszyła się deserem, który przygotowałaś.
W chwili kryzysu miej plan B!
Czy wiesz, że upieczony biszkopt możesz mrozić do 3 miesięcy? Wystarczy, że po jego ostudzeniu pokroisz go na blaty, owiniesz folią spożywczą i każdy opatrzysz aktualną datą. Natomiast odpowiednie warunki chłodnicze zapewnią ciastu trwałość do 21 dni. Dlatego zawsze warto mieć kilka blatów w zanadrzu na wypadek załamania tortu.
Dodatkowo opracuj przepis na trwały krem, który będzie stabilny w godzinę po schłodzeniu tortu. Dobrze jest mieć awaryjne wyjście na wypadek, gdyby Twój aktualny krem okazał się niewypałem.
Miej w zapasie różne dodatki do tortów, które umieścisz na wierzchu lub bokach tortu: kolorowe posypki, cukrowe kwiatki, marcepanowe figurki, czekoladowe wiórki, wielobarwne polewy, bakalie i orzechy, kandyzowane owoce, żelki oraz różnego typu wkładki do kremów, które nadadzą mu wyjątkowy wygląd i smak. Mogą to być kawałki owoców, galaretki, czekolada, a także inne słodkie i kolorowe cuda.
Tak przygotowany arsenał smakołyków zaoszczędzi Ci nerwów i wybawi z niejednej opresji. Myślę, że jeśli klient otrzyma inny tort niż zamówił, to i tak będzie bardziej przychylny na taki rezultat, niż na brak tortu.
+ Tutaj nie ma komentarzy
Dodaj swój